Mole se stanovnici Sivca da se odazovu u što većem broju, kako bi se prikupila dovoljna količina krvi i na taj način pomoglo onima koji su u nevolji.
Ko sve može dati krv
Davalac krvi može biti svaka zdrava, odrasla osoba, starosti od 18-65 godina kod koje se lekarskim pregledom i proverom krvne slike, odnosno nivoa hemoglobina, utvrdi da davanje krvi neće ugroziti ni nju, niti osobu kojoj bi se ta krv primenila. To znači da je potrebno da se zadovolje… Pročitaj više…
Kada se ne može dati krv
Selekcija davalaca se vrši prema ustanovljenim, isključivo medicinskim, kriterijumima za privremeno odlaganje davanja krvi ili trajno odbijanje zbog nepodobnosti za davanje krvi, bilo da bi davanje krvi moglo da ugrozi potencijalnog davaoca ili primaoca. Na izbor davalaca… Pročitaj više…
Savet o ponašanju pre i posle davanja krvi
Da li postoji koristan savet o pripremi za davanje krvi? . Posebna priprema za davanje krvi nije potrebna, kao ni poseban režim posle davanja krvi, ali da bi se što bolje osećali pri davanju krvi, pogotovo ako je to prvo davanje, određeni saveti bi mogli da budu od… Pročitaj više…
Informacija o proceduri davanja krvi
Ceo postupak od dolaska davaoca do napuštanja službe traje oko 30 minuta, a sastoji se od: popunjavanja Upitnika za davaoca, registracije, određivanja nivoa hemoglobina, lekarskog pregleda, davanja krvi iz vene u pregibu lakta i posluženja zahvalnim obrokom. Informacije o proceduri… Pročitaj više…
Zašto se određuje vrednost hemoglobina pre davanja krvi?
Šta je homoglobin?. Hemoglobin je crveni krvi pigment koji prenosi kiseonik po organizmu. Nalazi se u crvenim krvnih zrnicima (eritrocitima). Hemoglobin test. Da biste mogli da date krv nivo hemoglobina mora da bude iznad: 135 g/L za… Pročitaj više….
Kako se krv priprema za upotrebu ?
Uzeta krv se postupkom centrifugiranja, u zatvorenom sistemu kesa za krv, raslojava na sastavne elemente (plazma, eritrociti, trombociti, leukociti), a zatim postupkom pretakanja izdvaja svaki od ovih elemenata. Izdvojeni delovi krvi se nakon obaveznih testiranja daju bolesnicima ciljano,… Pročitaj više…
Koje bolesti mogu da se prenesu i transfuzijom?
Iako osoba koja daje krv izgleda zdravo i oseća se dobro, može da bude zaražena nekim mikoorganizmom (virusom, bakterijom, parazitom). Bolest nije uvek vidljiva, odnosno praćena simptomima i znacima. Prema tome, transfuzjom krvi naizgled zdravog davaoca može da se prenese infekcija na… Pročitaj više…
Ostala najčešće postavljana pitanja
Da li davanje krvi stvara naviku? NE. Ne stvara se navika u smislu zavisnosti. Osećaj zadovoljstva zbog pripadnosti i korisnosti društvu, čini da se formira populacija redovnih DDK. Da li se davanjem krvi može dobiti neka zarazna bolest? NE. Pribor za uzimanje… Pročitaj više…