Veliki intervju sa Marinom Džakula, direktoricom Ekonomsko-trgovinske škole Kula

99

KULA - Posetili smo Ekonomsko-trgovinsku školu Kula i tom prilikom razgovarali sa direktoricom Marinom Džakula, koja je sa čitaocima našeg portala podelila malo više informacija o aktuelnostima u školi, kao i o planovima i projektima koji slede.

Marina Džakula, direktorica ETŠ Kula / Foto: N. Janjanin

NM: Sportska sala u Ekonomsko-trgovinskoj školi je u izgradnji više od jedne decenije. Nazire li se tome kraj?

Marina Džakula: U toku je javna nabavka povodom izrade projektne dokumentacije za izgradnju fiskulturne sale. Čekamo završetak same procedure kako bismo krenuli u dalje aktivnosti vezane za izgradnju. Pored velikog angažovanja i finasiranja od strane lokalne samouprave opštine Kula, pokušaćemo dodatna sredstva da obezbedimo i putem projekata. Mi smo optimisti po tom pitanju i nadamo se skorijem rešenju.

 

NM: Koliko su poboljšani uslovi rada otkako je otvoreno novo krilo škole?

Marina Džakula: Sa novim krilom smo dobili dodatnih 400 kvadratnih metara, što je poboljšalo nastavni proces, koji se od 1. septembra odvija u jednoj smeni, prepodnevnoj. Takođe, vannastavne aktivnosti su bolje organizovane u popodnevnim satima (dopunska, dodatna, sekcija, pripremna nastava) i sama priprema nastavnika je prilagođena razmeni iskustva i korelaciji između predmeta. Olakšano je učešće i angažovanje nastavnika u raznim timovima, stručnim aktivima i stručnim većima kao i održavanje sednica. Sa finansijske strane gledano, velika ušteda energije, je evidentna, radom u jednoj smeni. Prioritet koji prepoznajemo je obezbeđenje sigurnog ambijenta za sve učesnike u njoj. Od decembra imamo i video nadzor oko škole i unutar, što svakako doprinosi većoj sigurnosti i bezbednosti učenika. Mogli smo da izvršimo reorganizaciju dežurstva, koje je sada manje vremenski zahtevno ali mnogo efikasnije. Sa novim krilom smo dobili i prilaznu rampu za decu sa posebnim potrebama, što je nama lično i profesionalno drago. Naša škola je otvorena za sve i ne postoje barijere da se bude učenik naše škole. Takođe, iz svega navedenog stvoren je jedan pogodan ambijent za kvalitetan i uspešan rad nastavnika i učenika.

 

Novo krilo ETŠ / Foto: N. Janjanin

 

NM: Budući da su marketing i trgovina na internetu danas u velikom porastu, da li se planira uvođenje smera u Ekonomsko-trgovinskoj školi koji će se usko baviti tim granama?

Marina Džakula: Predlog za upis za sledeću školsku godinu, između ostalog, je dualno obrazovanje u obrazovnom profilu trgovac, gde ćemo pri izvođenju praktične nastave ostvariti bolju saradnju sa privrednim subjektima iz naše opštine i na taj način se pripremiti za novi Zakon o dualnom obrazovanju, koji će stupiti na snagu tek 2019. godine. Na taj način ćemo obrazovati stručniji kadar koji će se prilagoditi potrebama savremenog tržišta.

 

NM: Kako se borite sa talasom vršnjačkog nasilja koji se raširio po celoj Srbiji?

Marina Džakula: U prvom polugodištu smo održali puno radionica na temu vršnjačkog nasilja i trgovine ljudima, kao i prevencije bolesti zavisnosti koje su držali volonteri Crvenog krsta, inače naši učenici pa smo gajili međuvršnjačko edukovanje. Takođe smo imali radionice o štetnosti upotrebe psihoaktivnih supstanci što su držali lekari Zavoda za javno zdravlje Sombor. Na osnovu tih radionica je pedagog, zajedno sa nastavnicima i učenicima, obradio dobijene podatke, tako da planiramo niz preventivnih radnji u okviru ČOS-a.

 

NM: Kakvo je vaše dosadašnje iskustvo sa inkluzivnim obrazovanjem?

Marina Džakula: Ove godine imamo pet učenika sa inkluzivnim obrazovanjem odnosno IOP 2, gde se trudimo da njihovo napredovanje bude u skladu sa njihovim mogućnostima. Sa novim krilom i uopšte novim uslovima rada, poboljšano je realizovanje nastave, a nastavnici su dovoljno stručni da priđu maksimalno profesionalno i požrtvovano ovom pitanju.

 

NM: Kakve rezultate ostvarujete na takmičenjima i šta biste posebno izdvojili?

Marina Džakula: Za pohvalu je u okviru prvog polugodišta bio Međunarodni sajam etno hrane i pića koji je održan od 22. do 25. novembra, gde su naši nastavnici, zajedno sa učenicima izložili ono što su pripremali u đačkoj radionici. Moram da se pohvalim da je naše učešće bilo zapaženo i dobili smo specijalno priznanje u kategoriji sitnog peciva. Takođe smo, na osnovu ovog učešća, imali direktan poziv za Gastro sajam, koji je održan u Beogradu u decembru mesecu, gde smo osvojili zlatnu medalju. Oorganizovane su posete svim institucijama koje su za nas relevantne u poslovanju i za neku dalju saradnju. Odneli smo prigodne poklone deci u udruženju “Plava ptica”, u Dom za stare, u Crveni krst. Što je imalo za cilj da naše učenike podseti na volontarizam i humanost. Ostvarena je uspešna poseta Centru za socijalni rad, SUP-u, Domu zdravlja i Opštini Kula.

 

NM: Kako funkcioniše školski restoran i kojim se sve delatnostima bavi?

Marina Džakula: U okviru restorana, obrazovni profili konobar, kuvar i poslastičar imaju praktičnu nastavu i škola je verifikovana za proširenu delatnost koja se održava u đačkoj radionici. Učenici imaju mogućnost da pomognu nastavnicima prilikom izrade porudžbina u oblasti poslastičarstva ili kuvarstva, kao i u usluživanju hrane, gde mogu dodatno da nauče nešto iz svoje oblasti.

 

ETŠ Kula / Foto: N. Janjanin

 

NM: Imate li povratnu informaciju o tome koliki broj učenika po završetku školovanja u Ekonomsko školi, upiše višu školu ili fakultet u tim oblastima?

Marina Džakula: Da, konkretno za školsku 2016/2017. godinu, od 102 učenika IV stepena, školovanje je nastavio 71 učenik, tj. 69,6%. Od 27 učenika III stepena, školovanje je nastavilo 6 učenika, tj. 22,22%.

 

NM: Kakvi su rezultati vođenja preduzeća u okviru smerova poslovni administrator, komercijalista i finansijski administrator i planirate li da proširite taj program?

Marina Džakula: Obrazovni profil poslovni administrator, finansijski administrator i komercijalista u okviru plana i programa imaju takozvani “biro” ili obuku o virtuelnom preduzeću, gde učenici povezuju sve teorijske predmete u okviru ovog jednog i praktično ga primenjuju. Ostvarena je jedna uspešna korelacija između svih predmeta u okviru ovog. Učenici će na osnovu toga biti spremni za rad koji ih čeka u budućnosti. Imaju svoju banku, svoj centralni uslužni centar gde mogu da dobiju svaku informaciju, uputstvo, registruju se, zapošljavaju svoje radnike, rade po službama, sarađuju između službi, kao i sa preduzećima iz drugih škola. Svake druge godine se održava Sajam virtuelnih preduzeća čiji smo i mi učesnici.

 

NM: Kakva iskustva imate u saradnji sa drugim školama u zemlji i inostranstvu?

Marina Džakula: Skoncentrisani smo prvenstveno na projekte i ono što smo prepoznali kao prioritetni zadatak škole, a to je stručno usavršavanje. Trenutno radimo na prijavi za projekat preko Erasmus plus-a za odlazak na stručnog usavršavanja 10 nastavnika u Španiju. Evropska unija finansira ovakve projekte preko fondacije Tempus, a naši nastavnici bi otišli i nadogradili svoje znanje i iskustvo i po povratku ga dalje implementirali u našoj školi i šire. Tako da se nadamo pozitivnom odgovoru evaluatora. Pored ovog projekta očekujemo takođe uspešnu realizaciju projekta o saradnji sa Slovenijom. U pitanju je Ekonomska škola iz Brežica gde bi naši učenici trebalo da idu na stručnu praksu u privredu. Ako budemo dobili pozitivne odgovore to bi bio zaista jedan uspeh za našu školu. Pored toga, od 29. januara do 14. februara naši učenici, u okviru projekta multiplikacije “Živeti tolerantno” u okviru interkultarlne razmene idu u mesto Pestalozi u Švajcarskoj sa učenicima iz drugih zemalja, gde će svakako steći novo iskustvo i znanje. Projekat “Vršnjački karavan interkulturalne edukacije kroz Srbiju” je značajan za nas. Takođe, u toku je “Projekat multikulturalizma i tolerancije” u Vojvodini, sa podprojektima “Živeti tolerantno” i “Kampa bez granica”, a nadamo se da ćemo imati mogućnost da apliciramo za još mnoge druge projekte. Ono što je za pohvalu jeste da je naša učenica Milica Babić ostvarila učešće u radu Istraživačkog centra Petnica u oblasti društvenih nauka. Svi smo ponosni i srećni zbog nje. I za kraj, u našoj školi svake subote se realizuju NTC radionice za podizanje nivoa intelektualnih sposobnosti učesnika, sprečavanje poremećaja pažnje i koncentracije, razvijanje bržeg razmišljanja; povezivanja, zaključivanja i razvijanje koordinacije pokreta i motorike.

N. Janjanin, M.V.

19.01.
0652339XXX
OGL Prodajem kucu u Marka Miljaniva 2, Kula, plac povrsine 5 ari, kuca povrsine 80 kv, plus pomocne prostorije, kontakt 0652339591 cena dogovor
19.01.
062273XXX
OGL Zaposlena sam, tolerantna, pedantna i nepušač, potreban mi je namešten ili polunamešten manji stan u Kuli u okolini centra za izdavanje, do 100€ sa troškovima. Kontakt telefon 062273996/viber.
18.01.
0658151XXX
OGL PRODAJEM STENCE MOPSA INFORMACIJE NA 0658151717 Pivnice
18.01.
0658151XXX
OGL Prodajem stence MOPSA sve informacije na tel. 0638804077 Pivnice
13.01.
0638566XXX
OGL Prodajem štence Nemački ovčar cena 5000din Sivac 0638566007
Postavite vaš mali oglas ODMAH - Klikni ovde