Sombor (povremeno od 09:00 do 10:30):
- Bala Ištvana od br. 1-29 i 2-36
- Milete Protića od br. 2-32
- Staparski put D3, D4 i D5
- Staparski put od br. 35-41
Odžaci (povremeno od 09:00 do 12:00):
- Knez Mihajlova od br.8-22 i 13-21
- Somborska br. 18
Evo na koji način možete da zaštitite električne uređaje od naglog visokog napona
Sam nestanak struje ne škodi vašim uređajima toliko, ali ono što predstavlja problem jeste nagli dolazak struje. Ovaj problem je naročito veliki ako je prekid struje bio kratkotrajan, pošto su uređaji posle nestanka struje nastavili da budu pod latentnim naponom. Usled toga postoji opasnost od oštećenja nekog od sklopova unutar uređaja, ili do crkavanja njihove unutrašnje zaštite.
Ono što krajnji korisnik iskusi prilikom prekida napajanja električnom energijom je potpuni nestanak struje, ali problemi koji nisu vidljivi golim okom, umeju da budu prilično problematični. Radi se o poremećaju napona i frekvencije koji može da dovede do trajnog prestanka rada električnog uređaja.
Prenapon predstavlja kratkotrajan napon više vrednosti koji, znatno više od onoga što je vašim uređajima potrebno na nesmetani rad. Ova povišena vrednost traje svega nekoliko milisekundi i nikako ne prija električnim uređajima.
Naponski udar se javlja u vreme grmljavine i udara groma i dovodi do velikog povećanja napona napajanja. Ovaj poremećaj napona javlja se i u trenutku povratka snabdevanja stujom posle njenog nestajanja.
Treća kategorija predstavlja podnapon, koji se javlja van naseljenih mesta i u predgrađima.
Na tržištu već duže vreme postoje uređaji čija je osnovna namena zaštita vaših uređaja od naglog napona. Najpoznatiji su svakako UPS uređaji za besprekidno napajanje (Uninterruptable power supply), koji u svojoj bateriji skladište električnu energiju, koja se automatski stavlja u upotrebu prililkom naglog prekida snabdevanja strujom. Naime, potrošač se neprestano napaja strujom preko UPS uređaja, pri čemu se u isto vreme pune i baterije ovog uređaja, koje priskaču u pomoć u trenutku kada se napajanje električne energije prekine. Najčešći potrošači ovog uređaja su računari ili upravljački sistemi u industriji, kod kojih bi problem u napajanju električnom energijom mogao da izazove ozbiljne finansijske, funkcionalne i bezbednosne posledice.
UPS uređaji su raspoređeni u tri kategorije i dele se prema načinu rada.
Off-line UPS je sistem zaštite koji se najčešće koristi u domaćinstvima, zbog pristupačnosti u ceni i jednostavnosti rukovanja. Pored toga što se uređaji direktno snabdevaju električnom energijom kroz njih, ovaj uređaj ima mogućnost da prepozna nepravilnosti u snabdevanju i automatski ih pretvori u kvalitetnu struju koja odgovara vašim kućnim aparatima.
Line-interactive UPS se najčešće koristi u okruženjima koja zahtevaju veću zaštitu i samim tim mu je cena dosta viša i sistem rukovanja složeniji. Ova vrsta zaštite uređaje ne snabdeva strujom direktno, nego je filtrira i uređajima prosleđuje najkvalitetniju struju.
On-line UPS ili UPS uređaj sa dvostrukom konverzijom je prisutan u industrijama koje koriste najskupoceniju telekomunikacionu opremu i slično. Oni su najskuplji i najkvalitetniji i konstantno vrše konverziju iz naizmeničnog u jednosmeran napon.
Nešto jeftinije rešenje predstavljaju naponske zaštite u vidu utičnice ili produžnog kabla, koji imaju zakasneli start od 15 sekundi i naponski odvodnik za poništavanje prevelikih napona (prenapona). Često se dešavalo da usled kvara na trafo stanici ili banderi, napon u utičnicama umesto 230 v bude 400 v, što je pogubno za kućne aparate. Još jedan problem koji dovodi do tako visokog napona je prekid i ponovni dolazak električne energije, kada naponi dostižu duplu, a po nekad i višestruku vrednost normalog napona (380 do par hiljada volti).
Zbog toga je potrebno pametno odabrati zaštitu, pošto se na tržištu pojavio veliki broj uređaja koji se predstavljaju kao sklopovi za zaštitu. Važno je obratiti pažnju da li na specifikaciji naponske zaštite piše na koliko volti ona isključuje i uključuje potrošače i kolika je ukupna snaga električnog aparata koji se smeju priključiti na zaštitu. Takođe, vrlo je bitno da li naponska zaštita ima zakasneli start.
Naše Mesto