
Na stručnom skupu su teme o vodi analizirane iz različitih aspekata, tehnološkog, hemijskog, fizičkog, biološkog, ekološkog, sa aspekta obnovljivih izvora energije.
Ispred naučnog i organizacionog odbora stručni skup je otvorila dr Tamara Premović, naučni saradnik, član Predsedništva Srpskog hemijskog društva (SHD), Predsedništva SHD-HDV i predsednik Podružnice Vrbas SHD-HDV, zahvalivši se svim učesnicima skupa, kolegama sa Univerziteta u Novom Sadu, sa Tehnološkog fakulteta, Prirodno-matematičkog fakulteta, Fakulteta FIMEK, Univerziteta Megatrend Beograd – Fakulteta za biofarming iz Bačke Topole, Visoke poslovne škole za menadžment i poslovne komunikacije MPK, Sremski Karlovci i predsedniku upravnog odbora Društva za obnovljive izvore energije STŠ „Mihajlo Pupin“ Kula, gospodinu Marjanu Ivanovu, koji su ovu veoma važnu temu analizirali iz ugla svojih naučnih disciplina i tome doprineli sveobuhvatnom uvidu ovog najvitalnijeg resursa, koji se treba i mora tretirati kao „dobro od opšteg interesa“.
Stručni skup je realizovan u prostorijama Gimnazije „Žarko Zrenjanin“ Vrbas, a u sklopu obeležavanja 210 godina postojanja ove ustanove.
„Srpsko hemijsko društvo (SHD), osnovano je 1897. godine, a Gimnazija „Žarko Zrenjanin“ 1809. godine. Obe institucije su iznedrile intelektualnu elitu na našim područjima. Čestitam svim rukovodiocima, kolegama nastavnicima, svom nenastavnom osoblju, sadašnjim i nekadašnjim učenicima Gimnazije „Žarko Zrenjanin“ Vrbas, ovaj značajan jubilej. SHD, SHD-HDV i Podružnica Vrbas SHD-HDV imaju uspešnu saradnju sa svim obrazovno-vaspitnim intitucijama u kojima se hemijsko-tehnološke i srodne discipline izučavaju. Među njima značajno mesto zauzima Gimnazija „Žarko Zrenjanin“. Naročitu zahvalnost ovom prilikom upućujem direktorki Gimnazije „Žarko Zrenjanin“, gospođi Tatjani Kažić i koleginici Ivani Uskoković, doktorantu Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, Depatmana za biologiju, na nesebičnoj pomoći i uspešnoj saradnji u organizaciji i realizaciji ovog stručnog skupa“, izjavila je dr Premović.
„Povećanje broja stanovnika na zemlji, urbanizacija i porast životnog standarada, kao i najnovija toksikološka istraživanja utiču na sve veću potražnju za kvalitetnom vodom za piće. Zbog nekontrolisanog zagađenja, a neretko i iz razloga što geološki kvalitet vode u izvorištu ne odgovara kvalitetu vode koja je bezbedna po zdravlje, vode dobrog kvaliteta u prirodi je sve manje. Stoga je veoma važno baviti se permanentno ovom problematikom i težiti ka nalaženju najboljih rešenja. Održanim stručnim skupom o vodi tome je dat i doprinos“, zaključila je dr Premović.
Program skupa je bio sledeći:
Izlaganje: Voda za piće
- dr Tamara Premović, naučni saradnik
Izlaganje: Voda kao sirovina u prehrambenoj industriji
- Doc. dr Ranko Romanić, Univerzitet u Novom Sadu-Tehnološki fakultet
Izlaganje: Prirodne mineralne vode
- dr Tamara Premović, naučni saradnik
Izlaganje: Vodni sistemi
- prof. dr Jelena Bošković, fakultet FIMEK, Novi Sad
Izlaganje: Močvarna staništa
- Ivana Uskoković, doktorant PMF, Departman za biologiju
Izlaganje: Eko remedijacija
- Ivana Uskoković, doktorant PMF, Departman za biologiju
Radionica (predsedava dr Tamara Premović, naučni saradnik):
- Hemijski parametri vode
Saopštenja (predsedava dr Tamara Premović, naučni saradnik):
- Fizičke osobine vode, Dragan Psodorov, nastavnik Visoke škole strukovnih studija za menadžment i poslovne komunikacije MPK, Sremski Karlovci
- Vodni resursi iz ugla matematičko-statističke analize, Natalia Dragan, diplomirani matematičar-master
- Hidroelektrane, Marjan Lj. Ivanov, specijalista tehničkih nauka, viši pedagoški savetnik, Predsednik upravnog odbora Društva za obnovljive izvore energije, STŠ „Mihajlo Pupin“ Kula
Izlaganje: Otpadne vode
- Prof. dr Gorica Cvijanović, Fakultet za Biofarming, Bačka Topola