U petak možete da date krv u Ratkovu i Deronjama

249

RATKOVO / DERONJE - Crveni krst Odžaci u petak, 29. novembra organizuje akcije dobrovoljnog davanja krvi u dva naseljena mesta opštine.

Ilustracija / Foto: M. V.

Dobrovoljni davaoci iz Ratkova krv mogu da daju od 08:30 do 11:00 sati u prostorijama Osnovne škole „Ratko Pavlović Ćićko“, dok će se akcija u Deronjama održati u OŠ „Vuk Karadžić“ od 12:00 do 13:00 sati.

Krv možete da date ukoliko ste starosti od 18 do 65 godina i lekarskim pregledom i proverom krvne slike se utvrdi da ovom akcijom ne možete da ugrozite ni sebe ni osobu koja će primiti krv.

Kod potencijalnog davaoca krvi nalaz pluća i srca mora da bude uredan, ždrelo mora da bude bez upale, a limfne žlezde vrata i paziga, jetra i slezina ne smeju da budu uvećane.

Interval davanja krvi je tri meseca (12 nedelja) za muškarce i četiri meseca (16 nedelja) za žene.

Ceo postupak traje oko 30 minuta i podrazumeva popunjavanje upitnika, registraciju, određivanje nivoa hemoglobina, lekarski pregled i davanje krvi iz vene, posle čega davalac bude poslužen obrokom.