Pčelarsko društvo „Sivac“ obeležilo 30 godina postojanja

231

U Sivcu je održana svečanost povodom Vidovdana, slave Pčelarskog društva „Sivac“, a ujedno je obeleženo i 30 godina rada.

O samim počecima organizovanja pčelara u jednu organizaciju nešto više je rekao jedan od osnivača ovog društva, Kamenko Poparić:

„Pčelarsko društvo je bilo prvo u Kuli, na nivou opštine, pa se ono raspalo. Kada se ono raspalo, pčelari iz Crvenke su osnovali društvo i to je funkcionisalo jer su određeni ljudi zavrnuli rukave i radili. Kada su oni popustili, onda se raspalo društvo i u Crvenki i onda smo ostali u opštini bez društva. Zatim smo došli na ideju da formiramo društvo ovde kod nas, u Sivcu, pošto nas ovde najviše ima. Kada je reč o pčelarstvu pre trideset godina i danas, razlika je ogromna jer je upotreba hemije u poljima znatno povećana i predstavlja ogroman problem sa kojim se konstantno borimo.“

Predsednica Pčelarskog društva „Sivac“ , Tatjana Mrdak, istakla je da pčelarstvo nije samo puko zanimanje, već i način života, kao i dobra prilika da se mladi edukuju o njegovom značaju, kao i o značaju očuvanja životne sredine u celini:

„Okupljamo sve pčelare sa naše teritorije i svega nekoliko pčelara nisu naši članovi. Naši članovi su ljudi koji jako vode računa o pčelarstvu i svojoj okolini. Radimo na edukaciji dece i uvodimo ih u svet pčelarstva i zdrave ishrane, da znaju koliko je to dobro i zdravo i usmeravamo ih da obrate pažnju na važnost očuvanja životne sredine, da je važno drveće i da beton nije i ne sme da bude važniji“.

Lokalna samouprava prepoznala je važnost ove delatnosti, te u skladu sa tim i donosi podsticajne mere. Damjan Miljanić, predsednik opštine Kula, istakao je da je opština uvek tu da pomogne pčelare i izrazio je zadovoljstvo zbog sve većeg broja košnica u opštini Kula:

„Opština ima dobru saradnju u raznim sektorima kada je pčelarstvo u pitanju. Zajednički se konsultujemo i pravimo planove pošumljavanja, kako bi oni imali pašu za pčele, a, sa druge strane tu su i konkursi za subvencionisanje 80% materijala koji pčelari kupuju i uvereni smo da je to značajna pomoć pčelarima da funkcionišu i da proširuju svoje poslovanje.“

Svečanost obeležavanja slave i jubileja počela je u Hramu svetog oca Nikolaja u Sivcu, gde je održano osvećivanje slavskog kolača. Kum ovogodišnje slave je Stanko Vukićević, dok je kum slave za narednu godinu Marko Tadić. Nakon toga održana je večera u Svetosavskom domu, gde su sumirani utisci o radu samog društva, ali i gde su izneta očekivanja od ovogodišnjeg prinosa meda.