Predstavnici udruženja „Leptir“ iz Srebrenice u poseti udruženju „Plava ptica“ u Kuli

327

Predstavnici Udruženja roditelja hendikepirane dece i omladine „Leptir“ iz Srebrenice posetili su udruženje „Plava ptica“ u Kuli.


Gosti su imali prilike da se upoznaju sa funkcionisanjem i dugogodišnjom tradicijom „Plave ptice“, a najveći deo njihovog interesovanja usmeren je na program stanovanja sa podrškom. Željka Katanić iz Udruženja roditelja hendikepirane dece i omladine „Leptir“ iz Srebrenice istakla je da su oni dobili preporuku da posete Kulu i da su veoma zadovoljni svime viđenim, te da je „Plava ptica“ jedan istinski primer dobre prakse:

„Mi realizujemo jedan program studijske posete i mi već godinama radimo na osposobljavanju dece i mladih sa invaliditetom i poteškoćama u razvoju. Poslednje dve godine u našem fokusu je stanovanje uz podršku, a to još u BiH i Republici Srpskoj nije zaživelo. Mi smo dobili preporuku od organizacija iz Novog Sada da posetimo „Plavu pticu“ i da se na licu mesta uverimo kako to funkcioniše i na koji način. U Kulu su došli i naši stručni saradnici, jedna majka i troje mladih sa invaliditetom, pa svi zajedno imamo uvid u program stanovanja uz podršku i, naravno, da ne izmišljamo toplu vodu, kako se kaže, da malo i prepišemo ovaj model“.

Direktor udruženja „Plava ptica“, Marko Košutić, rekao je da je njihovo veliko zadovoljstvo što mogu da upoznaju goste iz Srebrenice sa svojim radom i da se nada da je ovo početak jedne lepe saradnje i prijateljstva. Takođe, Košutić je naglasio neizostavnu ulogu lokalne samouprave, koja je prepoznala važnost „Plave ptice“ te konstantno većim finansijskim sredstvima iz godine u godinu pospešuje rad i obim usluga koje „Plava ptica“ pruža:

„Kolege iz Srebrenice su nas kontaktirale pre nekoliko meseci i imali su, u okviru jednog projekta, predviđenu studijsku posetu nekoj ustanovi ili organizaciji koja pruža usluge, pre svega, stanovanja uz podršku, ali i druge usluge za mlade i odrasle sa invaliditetom i negde kad su videli šta mi u opštini Kula radimo, koji je to broj usluga koje opština finansira i podržava, prosto su poželeli da dođu i da vide model dobre prakse kod nas, a koji bi možda mogao i kod njih da se primeni. Naravno, nama je dragoceno da čujemo njihova iskustva i da, eventualno, na nekim budućim programima sarađujemo zajedno, jer prosto postoji mogućnost da, kada su dve države u pitanju, se konkuriše zajednički za sredstva iz EU fondova i da se time urade dobre stvari i u Kuli i u Srebrenici“.