Učenici iz Severne Makedonije u poseti Školi „Petro Kuzmjak“

63

Učenici iz Srednje škole „Kosta Susinov” iz Radoviša u Severnoj Makedoniji došli su u posetu Školi „Petro Kuzmjak“ u Ruskom Krsturu. Tim povodom za njih je priređen prijem u Svečanoj sali Skupštine opštine Kula .

Ova poseta odvija se u okviru učeničke razmene koja je realizovana u okviru programa RYCO Superschools exchange čiji su glavni ciljevi podrška pomirenju i očuvanju mira i dijaloga u regionu Zapadnog Balkana i interkulturalna razmena i učenje, a ciljna grupa su škole, učenici i nastavnici i lokalna zajednica. U okviru projekta ,,To be or not to be literate“ realizovaće se dve razmene. Učenici iz Severne Makedonije će boraviti u Ruskom Krsturu sedam dana i proći niz aktivnosti u vezi sa medijskom pismenošću, a uzvratna poseta je planirana za kraj marta. Projekat se realizuje uz podršku RYCO, GIZ i EU.
Direktorka Škole „Petro Kuzmjak“, Natalija Budinski, rekla je da je glavni cilj ovih poseta i generalno gledano saradnje osnaživanje medijske pismenosti, ali i upoznavanje sa određenim kulturološkim aspektima sredine u kojoj živimo:

„Ova poseta realizuje se u okviru projekta koji sprovodimo sa školom iz Severne Makedonije, a cilj je da se mladi osnaže na polju medijske pismenosti, ali i koristimo priliku da se upoznamo sa nekim našim kulturološkim aspektima u opštini i u Ruskom Krsturu. Projekat se organizuje u okviru Regionalne kancelarije za mlade a takođe će i naši đaci posetiti Severnu Makedoniju, tako da je u pitanju razmena koja treba da doprinese međusobnom upoznavanju i osnaživanju saradnje mladih na Zapadnom Balkanu“.

Katarina Susinova, profesorica engleskog jezika u Srednjoj školi „Kosta Susinov”, rekla je da je u posetu Ruskom Krsturu došlo četrnaest učenika i dvoje profesora, te da su prvi utisci pozitivni, domaćini su priredili najviši mogući nivo gostoprimljivosti i ubeđena je da je ova razmena samo početak jedne lepe saradnje:

„U Ruski Krstur došlo je 14 đaka i dvoje profesora. Za sada je sve odlično, đaci su veoma zadovoljni, smešteni su u dom u Ruskom Krsturu. Domaćini su nas veoma srdačno dočekali, đaci su se upoznali jedni sa drugima i učestvovali su u prvoj medijskoj radionici. Iskoristili smo priliku da obiđemo Kulu i moram da priznam da su i Kula i Ruski Krstur veoma lepa mesta u kojima ima mnogo toga lepog da se vidi. Posetićemo i Novi Sad i realizovaćemo još neke radionice, a sve u sklopu navedenog projekta“.

Gostima je u ime lokalne samouprave dobrodošlicu poželeo pomoćnik predsednika Opštine Kula, Marko Košutić, koji je ovom prilikom istakao da je veoma značajno to što učenici iz naše sredine učestvuju u razmenama, pre svega na polju upoređivanja prakse rada u dvema državama, ali i na polju upoznavanja gostiju sa svim lepotama i pozitivnim stvarima koje opština Kula svakako ima da ponudi:

“Mi smo malo razgovarali sa učenicima kako im se dopada boravak u našoj opštini. Za nas je značajno da učenici iz naše sredine odlaze i posećuju neke druge sredine, da postoji razmena i komunikacija između njih. Takođe, veoma je važno sa aspekta upoređivanja prakse obrazovanja tamo i ovde, a profesori i učenici škole „Petro Kuzmjak“ su sasvim dobri domaćini i verujem da će ih detaljno upoznati sa svime što se dešava u našoj opštini, a mi smo izrazili potrebu da ih ugostimo i da podržimo ovaj njihov projekat“.