Obeleženo 78 godina od kolonizacije naroda iz Crne Gore u Kulu

219

Tradicionalno, osmu godinu zaredom, zadnje subote u novembru održana je prigodna svečanost povodom obeležavanja godišnjice kolonizacije naroda iz Crne Gore u Kulu.


Mesto obeležavanja je ostalo isto – spomen soba koja se nalazi unutar firme „Žito Media“, a kulturno-umetnički deo programa održan je ispred vagona koji je svojevrsni simbol kolonizacije. Kao što običaji na ovakvom skupu nalažu prvi se obratio zdravičar Božidar – Boško Miljanić, koji je zdravicom poželeo dobrodošlicu i svako dobro u životu svim okupljenim ljudima. Nakon zdravice, prisutne su pozdravili predsednica Udruženja građana kolonista i potomaka iz Crne Gore 1946. Slavka Jovetić Badnjar, predsednik Opštine Kula, Damjan Miljanić, i predsednik Mesnog odbora OBNOR Zelenika, Ranko Kišić.

U kulturno umetničkom delu programa učestvovali su Kulturno-umetničko društvo „Durmitor“ i Kulturno-umetničko društvo guslara „Marko Miljanov, a specijalni gosti programa bili su članovi Kulturno umetničkog društva „Zahumlje“ iz Nikšića koji su istog dana u večernjim časovima imali svoj nastup u Svečanoj sali kompleksa MioCity, prostor nekadašnje fabrike „Kulski štofovi“. Prisutni su bili gosti iz gradova širom Srbije, kao i Crne Gore i regiona, a svojim prisustvom manifestaciju su uveličali predstavnici boračke organizacije OBNOR iz Herceg Novog i novinar Radio televizije Herceg Novi i istaknuto ime u oblasti informisanja, Zdravko Šakotić.

Predsednik Opštine Kula, Damjan Miljanić rekao je ovim povodom da obeležavanje kolonizacije ima veliki značaj za koloniste i njihove potomke, na samo iz Crne Gore već i iz mnogih drugih krajeva, koji su svojim doseljavanjem dali lični pečat i dodatno obogatili nacionalnu paletu opštine Kula:

„Jedan ovakav događaj u organizaciji Udruženja kolonista nije striktno vezan za crnogorsku nacionalnu zajednicu već ima ogroman značaj i za srpsku zajednicu jer, na kraju krajeva, osim iz Crne Gore u našu opštinu su pristigli i ljudi iz Bosne i Hercegovine. Govoreći o kolonizaciji naroda iz Crne Gore, osim Crnogoraca, doselili su se i Srbi i Muslimani, tako da ovo obeležavanje itekako ima veliki značaj sa istorijskog i kulturološkog aspekta. Ovaj vikend bio je bogat dešavanjima u našoj opštini i generalno je mali broj dana tokom vikenda kada se ništa ne dešava, što najbolje govori o bogatoj ponudi događaja u sferi kulture kada je opština Kula u pitanju“.

Među mnogobrojnim gostima bio je i predsednik Opštine Vrbas, Milan Glušac, koji je istakao da ne smemo dozvoliti da prošlost ode u zaborav, te da sadašnjosti moramo da damo pečat nasleđa koji su nam u amanet ostavili naši preci došavši iz Crne Gore u srce bačke ravnice:

„Svakako ne smemo dozvoliti da prošlost ode u zaborav, a sadašnjosti moramo dati pečat nasleđa koji su nam u amanet ostavili naši preci. Opština Vrbas baštini multietničnost, jer smo mi sredina sa velikim brojem nacionalnih zajednica, a ovakva udruženja upravo daju podstrek toj multietičnosti. Na ovaj način čuva se kultura i tradicija našeg naroda i ono što, po meni, takođe treba istaći jeste da se sve to prenosi na generacije koje dolaze i upravo na taj način ne dozvoljavamo da prošlost ode u zaborav“.