
U Domu zdravlja u Kuli će i ove godine, u okviru kampanje „Euromelanoma“,
građanima biti omogućeni besplatni preventivni pregledi kože sa ciljem
ranog otkrivanja raka kože. Pregledi počinju 18. maja, a zainteresovani
pacijenti moći će da se zakažu preko svog izabranog lekara.
Direktorka Doma zdravlja Kula, dr Vesna Tomić, istakla je da je reč o
dermoskopskim pregledima koji imaju veliki značaj u ranom otkrivanju
potencijalno opasnih promena. Ona je naglasila da je sve veća izloženost
sunčevom zračenju bez adekvatne zaštite jedan od razloga zbog kojeg su
preventivni pregledi danas važniji nego ranije.
„Kao i svake godine, i ove godine pokrećemo akciju „Euromelanoma“,
odnosno preventivne preglede kože u cilju ranog otkrivanja raka kože.
Dermoskopija, odnosno mikroskopski pregled kože, jedna je od aktivnosti
koju svake godine sprovodimo u Domu zdravlja, a sve u cilju očuvanja i
zaštite zdravlja naših sugrađana. Naime, sunčeva svetlost danas nije istog
kvaliteta kao nekada, a njeno štetno dejstvo je sve izraženije. Izlaganje
suncu bez adekvatne zaštite, kao što su kreme sa zaštitnim faktorom i
druge mere prevencije, dovelo je do toga da je uloga dermatologa danas
značajnija nego ranije. Brojni preventivni pregledi pokazali su da upravo
na ovaj način možemo da podstaknemo ljude da više pažnje posvete zdravlju
kože, koja je često ogledalo celokupnog zdravstvenog stanja organizma. Zbog
toga sam ponosna što ćemo i ove godine realizovati ovu važnu akciju.
Pregledi počinju 18. maja, a pacijenti će moći da se zakažu preko svog
izabranog lekara, ukoliko su zainteresovani za preventivne preglede.
Važno je naglasiti da su ovo skrining pregledi, odnosno dermoskopski
pregledi kože, i da će svi pacijenti kod kojih se uoči povišen rizik ili
potreba za dodatnim dijagnostičkim ispitivanjima biti upućeni u više
zdravstvene ustanove“, rekla je dr Tomić.
Pored akcije preventivnih pregleda, u Domu zdravlja Kula u toku su i
značajna ulaganja u obnovu medicinske opreme. Ukupna vrednost ulaganja
iznosi oko 16 miliona dinara, a planirana je nabavka novog ultrazvučnog
aparata, obnova oftalmološke službe, kao i dodatne medicinske opreme:
„Kada je reč o novitetima u Domu zdravlja, oni se pre svega odnose na obnovu
medicinske opreme. I ove godine Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo
izdvojio je značajna sredstva za nabavku novih aparata. Ukupna suma od oko
16 miliona dinara pokazuje da i Pokrajina i država kontinuirano ulažu u
zdravstveni sistem. To nisu prazne priče, već konkretni koraci ka
unapređenju zdravstvene zaštite. Tokom ove godine dobićemo novi
ultrazvučni aparat, biće obnovljena oftalmološka služba, kao i još deo
medicinske opreme, što će značajno unaprediti kvalitet i dostupnost
zdravstvenih usluga“.























